Tipy na údržbu vysavače
Věděli jste, že i vysavače potřebují svoji péči? Prozradíme vám, jak se k vysavači správně chovat aby vydržel věčnost.
Věděli jste, že i vysavače potřebují svoji péči? Prozradíme vám, jak se k vysavači správně chovat, aby vydržel věčnost.
Filtry bychom u sáčkových vysavačů měli měnit po zhruba každém druhém zcela naplněném sáčku. U cyklónových modelů je dobré měnit je zhruba jednou za dva měsíce . Velkou roli zde samozřejmě hraje to, jak často vysavač používáme. Filtry vysavačů vždy vyhodíme a nahradíme novými. Jiná je situace u HEPA filtrů, které jsou omyvatelné a dají se tak snadno vyprat a použít znova. V jejich případě vždy platí, že čím je čistší filtr, tím je čistší domácnost. S filtrací nám ale mnohdy pomohou i samotné sáčky do vysavačů.
Kontrolovat se vyplatí také průchodnost všech hadic. Někdy se v nich rády shromaždují například vlasy či nitě v chuchvalcích, které pak hadici ucpou a tím sníží výkon vysavače. „Jakoukoli takovou překážku z hadice můžeme zkusit jemně vyklepat nebo velmi opatrně vystrčit například nějakou delší tyčkou. Ucpaná hadice totiž nejen, že znepříjemňuje samotné vysávání, ale koledujeme si také o malér v podobě přehřátého motoru a následných výdaje za jeho opravu,“ vysvětluje Kamila Trávníčková, obchodní ředitelka společnosti Concept.
„Domácí vysavače jsou určeny k vysávání v domácnostech a v žádném případě je nedoporučuji používat například na prach ze sádrokartonu nebo stavební materiál. Rozhodně hrozí, že budete muset vynaložit víc peněz za opravu než za půjčení průmyslového vysavače, který si s tímto materiálem poradí. Pokud se vám nedopatřením povede vysavačem, který není určený na mokré vysávání, vysát voda, doporučuji vyhodit všechny filtry i sáček, nechat vyschnout a pustit na prázdno. Většina dnešních moderních vysavačů už tuto kalamitu hravě zvládne,“ Uzavírá Kamila Trávničková tipy a rady na péči o vysavače.