Jak na sušení potravin?
Zpracovávání úrody je klasická podzimní záležitost, ale už na začátku léta se urodí některé plody, které je dobré zpracovat. Připravte se už nyní na sušení úrody, ať vám to na podzim nepřeroste přes hlavu. Pořiďte si vhodnou sušičku, která vás vysvobodí od rozvěšených potravin po celém domě a umožní vám rychle zpracovat vše, co jste si vypěstovali.
Vyberte vhodnou sušičku ovoce
x
Nejdůležitějším krokem je vybrat přístroj, ve kterém budete všechno sušit. Záleží na vašich preferencích a množství, které každoročně plánujete zpracovávat. Popřemýšlejte nad několika parametry a potom se rozhodněte.
x
Velikost a počet plat se odvíjí od toho, jak velkou úrodu chcete usušit, abyste potom doma neměli moc velkou sušičku, která vám akorát zabírá místo nebo moc malou a musíte sušit hned několikrát. Sušíte-li příležitostně menší množství, bude pro vás vhodná například sušička SO1011, která disponuje 5 platy a je úsporná k vašemu úložnému prostoru. Potřebujete-li naopak velkou sušičku, podívejte se na hranatý model SO1060 nebo kulatý SO2020, obě jsou vybaveny 9 platy.
c
Příkon spotřebiče ovlivňuje výkon sušičky a následně i spotřebu energie. Čím je tedy příkon vyšší, tím je sušení rychlejší, ale spotřebuje více energie. Vysoký výkon je vhodný pro sušení ve velkém množství. Sušíte-li málo, raději si pořiďte sušičku s nižším příkonem.
x
Sušení pomocí INFRA záření je nyní takový vyšší level. Potraviny jsou sušeny stejně přirozeně jako na sluníčku, akorát bez škodlivého UV záření. Infračervené záření suší rychleji a zachovává v potravinách více vitamínů, enzymů, minerálů a vlákniny než běžné sušení bez INFRA. Jednou ze sušiček s infračerveným zářením je SO4000 Concept.
c
Dále také můžete zvážit tvar sušičky, materiál, z kterého je vytvořena, hlučnost, hmotnost, popřípadě různé přidané funkce.
x
Připravte si potraviny
c
Před sušením si suroviny naporcujte tak, aby se co nejrychleji usušily, ale zároveň nebyly až moc křehké. Nakrájejte si tedy plody na stejně silné plátky, aby se rovnoměrně usušily. Dělejte je jemné a úzké, aby sušení netrvalo dlouho, ale zároveň, ať jsou pevné a nezlomí se hned po sundání z plata. Chcete-li sušit maso, je dobré ho před krájením dát do mrazáku. Lépe se vám budou potom vytvářet jemné plátky.
c
A co všechno můžete dát do sušičky k usušení? Vlastně úplně všechno. Jakékoliv ovoce i zeleninu, například si můžete udělat sušená rajčata, které potom naložíte. Samozřejmě usušte zásobu hub, aby vám vydržela celý rok nebo jakékoliv maso, které je výborné na doplnění energie na výletech. Sušit ale také můžete bylinky, šípky, květy bezu, semínka, ořechy nebo květiny. Je jen na vás, co zkusíte uchovat pomocí sušení.
Na jakou teplotu sušit?
c
Každá potravina potřebuje pro dokonalé usušení tu správnou teplotu. Proto raději sušte v jedné várce jeden typ potravin a nemíchejte je dohromady.
x
Ovoce | 55 °C |
Zelenina | 50 °C |
Bylinky a květiny | 35-45 °C |
Maso | 65 °C |
x
Jak poznám usušené potraviny?
x
Dokonale usušené potraviny poznáte tak, že je budete ochutnávat. Vyndejte si kousek, nechte ho vychladnout a zkuste roztrhnout. Správně usušené ovoce je pružné a ohebné, ale uvnitř nesmí být vlhké. Pokud se ovoce hned láme, je přesušené.
c
Zelenina musí být naopak křehká a maso by na dotek mělo být suché, při ohybu by mělo prasknout, ale i tak by si mělo zachovat ohebnost.
c
Jak uchovat sušené plody?
c
Nejlépe potraviny uzavřete do nádoby a dejte na místo, kde je sucho, chlad a tma. Nádobou může být sklenice se šroubovacím víčkem, gumovým těsněním nebo klipsnou. Vložit je také můžete do zipovacího sáčku či prázdné plechové krabice. Sušené bylinky můžete uchovávat v látkových pytlících.